Wat we in onze voorbeschouwing al vreesden, dreigt werkelijkheid te worden: Eelke de Boer heeft het erg moeilijk tegen Friso Nijboer. De gedachten gaan toch onwillekeurig uit naar Fischer – Taimanov en ook Fischer – Larsen, matches die beide in 6-0 eindigen, al doen we de talentvolle De Boer daar waarschijnlijk mee te kort. Bovendien gaat het bij de University Challenge om vier partijen, dus een stand zoals bij het tennis zullen we hier niet op het scorebord krijgen.

Geen verrassingen in de opening deze keer. Nijboer speelde zoals altijd 1.e4, De Boer reageerde met zijn geliefde Najdorf. Nijboer had voor deze korte match iets rustigs voorbereid: 6.Le2 en even later 9.Dd3. En het werkte: wit had na zeventien zetten een plezierige stelling. Twee lopers, de witveldige zal naar g2 gaan om de pion op e4 onder vuur te nemen. Eelke de Boer moest al vrij snel op eieren lopen om de partij in balans te houden.

Op zichzelf vond Eelke de Boer de juiste opstelling voor zijn stukken: de loper moest naar d4 en de dame naar e5. In onderstaande diagramstelling zat Nijboer geruime tijd in de denktank.

Hoe staat het na 22.Lf4 Dh5 23.Ld6 e3? En wat is 22.Lxd4 cxd4 23.f4 d3 24.Dxd3 Dxb2? Handig gespeeld door Eelke, geef de tegenstander zoveel mogelijk om over na te denken.

Al dat nadenken van Nijboer wierp wel zijn vruchten af. Na 22.Lxd4 cxd4 blies wit het centrum open met 23.Lxe4! En na Pxe4 24.f3! wint wit zijn stuk met groot voordeel weer terug. 24…f5 25.Dd3! Nog even een essentiรซle tussenzet 25…b5 26.b3 bxc4 27.bxc4 Db8 28.fxe4 Tfe8 29.c5 Txe4 30.Txe4 Txe4 31.d6!

Zwart heeft pionverlies weten te vermijden, maar de witte vrijpionnen geven nu snel de doorslag. Een paar zetten later gaf zwart zich gewonnen.
Eelke zal nu twee partijen op rij moeten winnen om de match gelijk te laten eindigen. Een zeer lastig karwei. Niet alleen doet Nijboer de betere zetten tot nu toe, hij lijkt ook op psychologisch vlak de overhand te hebben met slimme openingskeuzes en een beter gebruik van de klok. In de derde ronde gaan we zien of de ervaring het inderdaad eenvoudig wint van het talent of dat Eelke terug kan vechten en er weer een echte match van kan maken.